کودکان وقت زیادی را در اتاقشان می گذرانند از اینرو دکوراسیون اتاق کودک از اهمیت زیادی برخوردار است . بعلاوه طراحی آن میبایست با دکوراسیون داخلی منزل هماهنگ باشد . تا زمانی که فرزندان به سنی نرسیده اند که بتوانند درباره وسایل مورد علاقه شان تصمیم بگیرند و به چیدمان دکوراسیون اتاق کمک کنند وظیفه پدر و مادر این است که دکوراسیونی را برای اتاق انتخاب کنند که کودک از وقت گذراندن در آن لذت ببرد .

همچنین بخوانید : دکوراسیون اتاق پذیرایی

چیدمان دکوراسیون این اتاق یک کار سرگرم کننده و لذت بخش برای بچه ها و والدین است که اگر با رعایت اصول خاص خود انجام شود دکوراسیون ایمن و زیبایی خلق خواهد شد که تا چند سال قابل استفاده باشد .

همچنین بخوانید : دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق کودک

ایمنی در دکوراسیون اتاق کودک

اولین نکته ای که باید در اتاق کودک در نظر گرفته شود ایمنی وسایلی است که قرار است در اتاق چیده شوند . تخت خواب و سایر وسایل را باید با توجه به سن فرزندتان انتخاب کنید . چند نکته که حتما باید به آنها توجه شود :

  • برای کودکان زیر سه سال تخت باید حفاظ داشته باشد و در سنین بالاتر باید این حفاظ برداشته شود تا آسیبی به کودک وارد نشود . ارتفاع تخت نیز باید قابل تنظیم باشد که با رشد کودک بتوانید ارتفاع آن را کم کنید تا کودک بتواند به راحتی از تخت پایین بیاید .
  • کمد و ویترین باید در فاصله مناسبی از تخت قرار گیرند و در جای خود ثابت و محکم باشند .
  • برای کودکان زیر سه سال نباید وسایل الکتریکی که دارای سیم های بلند و یا آویزان هستند در اتاقشان قرار داده شود . پریزهای برق باید محافظ داشته باشند تا به کودکان کنجکاور آسیبی وارد نشود .
  • پرده اتاق کودک نباید بلند باشد چون کودکان خود را از آن آویزان می کنند و ممکن است زمین بخورند و آسیب ببینند . پرده های شید کوتاه برای اتاق کودک مناسب هستند .
  • کفپوش اتاق باید کاملا نرم و راحت باشد تا کودک هنگام بازی کردن و سر خوردن روی آن آسیب نبیند .
همچنین بخوانید : دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون اتاق کودک پسر

برای اتاق خواب پسرانه باید تمام وسایلی که انتخاب می کنید متناسب با جنسیت کودک باشد . طرح و رنگ سرویس خواب باید از بین طرح ها و رنگ های محبوب پسرانه انتخاب شود . دکوراسیون اتاق پسرانه باید پر انرژی باشد و از رنگ های مناسب با روحیات او استفاده کنید . رنگ آبی یکی از رنگ های مناسب برای اتاق پسرانه است . طرح ها و شخصیت های کارتونی و خیالی هیجان انگیز از جمله مک کویین ، بن تن و مرد عنکبوتی از طرح های مورد علاقه پسران هستند که می توانید سرویس خواب کودک پسر را از این طرح ها انتخاب کنید .

دکوراسیون اتاق کودک پسر

دکوراسیون اتاق کودک دختر

دکوراسیون اتاق دخترانه باید بر اساس روحیات حساس و لطیف دختران انجام شود و رنگ هایی برا اتاق انتخاب شود که مناسب روحیات دختر باشد . دختران در سنین کودکی به رویاپردازی می پردازند و به شخصیت های خیالی و کارتونی علاقه مند هستند . برای سرویس خواب کودک دختر شخصیت هایی مثل پرنسس ، سیندرلا ، یونیکورن یا همان اسب تک شاخ را می توان انتخاب کرد .

دکوراسیون اتاق کودک دخترانه

دکوراسیون اتاق کودک دو نفره

زمانی که دو کودک شما می خواهند از یک اتاق مشترک استفاده کنند دکوراسیون اتاق باید طبق سلیقه هر دو کودک طراحی شود و مجبور نیستید همه ی وسایل را به یک شکل و یک رنگ تهیه کنید . برای هر کدام تخت مورد علاقه خودش را خریداری کنید و برای ست شدن و زیبایی بیشتر اتاق می توانید ملحفه و رو تختی آنها را از یک رنگ انتخاب کنید . در هر صورت باید چیدمان اتاق طوری باشد که هر دوی آنها از لذت ببرند و بتوانند زمان زیادی را در آن به بازی و انجام دادن تکالیفشان بگذرانند . اگر اتاق کوچک باشد باید تخت خواب دو طبقه انتخاب کنید تا فضای کمتری از اتاق اشغال شود .

دکوراسیون اتاق کودک دونفره

رنگ اتاق خواب کودک

انتخاب رنگ اتاق کودک از اهمیت زیادی برخوردار است و باید بر اساس جنسیت و روحیات کودک انتخاب شود .

رنگ اتاق خواب کودک پسر : پسران شور و انرژی زیادی دارند و رنگی که برای اتاقش انتخاب می کنید باید طوری باشد که بتواند انرژی خود را در فضای اتاق تخلیه کند . برای سنین پایین باید رنگ های ملایم استفاده کنید و با بالا رفتن سن باید از رنگ های پر انرژی وشاد انتخاب کنید . رنگ های آبی ، زرد ، نارنجی و قرمز برای اتاق کودک پسر مناسب هستند .

رنگ اتاق خواب کودک دختر : تمایل دختران به رنگ های ملایم و لطیف بیشتر است . برای سنین پایین رنگ صورتی از رنگ های پر استفاده است ولی برای سنین بالاتر این رنگ کمی لوس به نظر می رسد که می توان آن را در ترکیب با رنگ های دیگر مثل خاکستری استفاده کرد که دکوراسیون فوق العاده زیبایی ایجاد می کند .

رنگ اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

اگر اتاق کودک پنجره دارد بهتر است از پرده هایی استفاده کنید که ضخیم نباشد و جلوی ورود نور به اتاق را نگیرد . علاوه بر نور طبیعی باید به اندازه کافی منبع نور مصنوعی در اتاق باشد تا بتواند اتاق را به اندازه کافی روشن کند . چراغ های ریسه ای و همچنین طرح های فانتزی مورد علاقه کودکان هستند . برای زمان خواب باید یک چراغ خواب با نور ملایم و آرامش بخش در اتاق باشد .

نورپردازی اتاق کودک

تزیین اتاق کودک با وسایل ساده

روش های زیادی برای تزیین اتاق کودک وجود دارد که می توان از آنها بهره گرفت . بهترین کار برای تزیین استفاده از وسایل ساده است . برای تزیین اتاق کودک پسر می توانید از وسایلی مانند توپ ، ماشین ، عروسک استفاده کنید . همچنین تخت هایی که به شکل ماشین ساخته شده اند هم کاربردی هستند و هم به زیبایی بیشتر دکوراسیون اتاق کودک کمک می کنند . اتاق کودک دخترانه را با وسایلی از قبیل عروسک های زیبا و رنگارنگ دخترانه می توان تزیین کرد . همچنین می توان از کاغذ دیواری های طرح کودکانه و فانتزی برای تزیین دیوار های اتاق استفاده کرد .

تزئین اتاق کودک

مشاهده و خرید با دسته بندی