از لحاظ لغت دکوراسیون (decoration) به معنی چیدمان و مرتب کردن است و منظور از دکوراسیون داخلی منزل (interior design) چیدمان وسایل در قسمت های مختلف خانه است به عبارت دیگر طراحی و دیزاین (designing) وسایل و اشیاء خانه بطوری که هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد و بهترین چیدمان را ایجاد کند . در طراحی داخلی منزل باید همه ی اجزا و وسایل با هم هماهنگ باشند تا فضایی گرم و دلپذیر ایجاد شود .

بیشتر بخوانید: دکوراسیون اتاق پذیرایی

چیدمان وسایل خانه های کوچک اهمیت بیشتری پیدا می کند و باید تمامی وسایل به گونه ای چیده شوند که بهینه ترین استفاده را از فضا ببرید . برای داشتن بهترین دکوراسیون داخلی باید وسایل منزل از جمله مبلمان ، رنگ دیوار ها ، میز تلویزیون و … را به درستی انتخاب کنید و هر کدام را در جای خود قرار دهید .

دکوراسیون داخلی منزل

طراحی داخلی چیست و چرا با اهمیت است ؟

طراحی داخلی از ترکیب هنر و دانش فنی به وجود می‌آید و این ترکیب شامل ابزار ، رنگ ، فرم و … است که به کمک آنها فضای داخلی ساختمان ها به بهترین نحو بهینه و زیباسازی می‌شوند . این فضا علاوه بر زیبا بودن باید راحت و کاربردی باشد و نیازهای افراد را به خوبی تامین کند . در کنار در نظر گرفتن یک سبک کلی دکوراسیون میبایست بصورت جداگانه دکوراسیون اتاق خواب برای زوجین و دکوراسیون اتاق کودک برای اطفال مورد توجه قرا گیرد همچنین دکوراسیون آشپزخانه و دکوراسیون سرویس بهداشتی بسیار با اهمیت است .

بیشتر بخوانید: دکوراسیون اتاق خواب

طراحی داخلی ارتباط نزدیک و مستقیمی با نیازهای افراد دارد به همین دلیل توجه به آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر توجه به کارکرد فضای ساختمان ها و دادن طرح های متناسب با آنها باید به احساس و تأثیری که فضا به مخاطب می گذارد هم توجه کند . همه ی انسان ها از اعماق وجود خود خواستار راحتی و آرامش هستند و این امر باید به خصوص در خانه ها محقق شود . فضای داخلی خانه ها منبعی بسیار مهم برای تامین نشاط و آرامش است و می توان خستگی روزانه را در آن فراموش کرد به این شرط که به طراحی آن توجه کرد .

دکوراسیون داخلی منزل اروپایی
علاوه بر اهمیت طراحی داخلی در منازل ، طراحی مناسب دکوراسیون داخلی محل کار نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و تاثیر آن در افزایش بهره وری و جذب مخاطبان انکار ناپذیر است . از مهم ترین عامل هایی که در طراحی داخلی موثر هستند می توان به نقشه داخلی ، رنگ ، نور محیط ، طراحی کاربردی فضاها و تفکیک کردن آنها ، پوشش دیوارها ، سقف و کف و مبلمان ، پرده و سایر وسایل مورد نیاز اشاره کرد .

بیشتر بخوانید: دکوراسیون اتاق کودک

انتخاب سبک دکوراسیون داخلی

برای شروع کار باید یک سبک کلی برای دکوراسیون داخلی منزلتان انتخاب کنید . سبک های دکوراسیون داخلی به دو دسته کلی مدرن و کلاسیک تقسیم می شوند . اگر به لوازم و وسایل سنتی علاقه مند هستید سبک کلاسیک را انتخاب کنید ولی اگر اهل مد و نوآوری هستید سبک دکوراسیون مدرن مناسب شماست .

بیشتر بخوانید: دکوراسیون آشپزخانه

سبک دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون مدرن ، دکوراسیون جدید و ساده ای است که امروزه یکی از پرطرفدارترین دیزاین های داخلی محسوب می شود . این نوع دکوراسیون برای خانه های کوچک خیلی مناسب است و استفاده از رنگ های روشن و خنثی باعث می شود فضای منزلتان بزرگتر و دلباز تر به چشم بیاید . در دکوراسیون مدرن از تجملات و شلوغی و تزیینات زیاد خبری نیست . این سبک دکوراسیون هم ساده است و هم زیبا و شیک .

دکوراسیون داخلی منزل مدرن

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون کلاسیک از زمان های گذشته تا حالا استفاده می شود و طرفداران خاص خود را دارد . در دکوراسیون کلاسیک و یا همان دکوراسیون سلطنتی تجملات و تزیینات نقش مهمی دارند . در این نوع دکوراسیون از از مبلمان سلطنتی و منبت کاری شده استفاده می کنند و بیشتر از رنگ قهوه ای و طیف های مختلف آن استفاده می شود و رنگ های تند جایی در آن ندارند . برای تزیینات از تابلو ها و اکسسوری های لوکس استفاده می کنند .

بیشتر بخوانید: دکوراسیون اداری

دکوراسیون داخلی منزل کلاسیک

پلان و نقشه داخلی

چگونگی تقسیم کردن پلان ها مهم ترین نقش را در طراحی داخلی ایفا می‌کند . اگر طراحی پلان به گونه ای انجام شود که فضای بسیار منعطف و تنوع پذیر برای چیدمان مبلمان و سایر وسایل در اختیار قرار دهد فرد آزادی بیشتری برای چیدمان فضای مورد نظر خود دارد از این رو احساس رضایت و آرامش بیشتری خواهد داشت .

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید انواع مبلمان خانگی و اداری

دکوراسیون داخلی منزل پلان

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ مهم ترین عنصر در زندگی به حساب می‌آید و آنها از نظر روانشناسی کارکردهای مختلفی دارند . رنگ‌های مختلف بر فضا ، زیبایی آن و همچنین روح و روان انسان تأثیر بسیار زیادی می گذارند برای مثال با استفاده از رنگ ها می‌توان فضای آرامش بخش خلق کرد و با رنگ های دیگر فضایی به وجود آورد که احساس ناامنی و استرس را به افراد وارد کند .

بیشتر بخوانید: مجله دکوراسیون

به طور کلی آشنا بودن با تأثیر های مختلف رنگ ها و استفاده درست و به جای آنها در طراحی  دکوراسیون اهمیت زیادی دارد . رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند که رنگ‌های گرم مانند زرد ، قرمز و نارنجی باعث افزایش آدرنالین و درجه حرارت و احساس کردن گرما می‌شوند و رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز ضربان و دمای بدن را کم کرده و باعث احساس سرما می شوند .

رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

برنامه ریزی برای همه ی فضاهای منزل

در گام بعدی باید برای همه ی فضاهای منزلتان برنامه ریزی داشته باشید و کاربری هر فضا و سبک چیدمان آن را مشخص کنید . مثلا باید برای قسمت پذیرایی برنامه ریزی کنید که می خواهید چه وسایلی آنجا چیده شود ، اگر فضا بزرگ است علاوه بر مبل یک دست میز ناهار خوری آنجا چیده شود و یا اینکه بعضی فضاها باید با پارتیشن جداسازی شوند و فضای جدیدی ساخته شود .

دکوراسیون داخلی بهینه منزل

مبلمان در دکوراسیون داخلی

مبلمان نقش اصلی را در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند که باید با توجه با سبک دکوراسیون داخلی که انتخاب کرده اید انتخاب شوند . اگر منزلتان سبک سنتی دارد مبلمان سلطنتی و منبت کاری شده انتخاب کنید . برای سبک کلاسیک باید از مبل کلاسیک استفاده شود و مبلمان بصورت قرینه چیده شوند و روبروی هم قرار گیرند . در سبک مدرن مبلمان دارای گوشه های زاویه دار هستند و به شما کمک می کنند به راحتی آنها را کنار هم بچینید . اگر مبل ال برای دکوراسیون مدرن انتخاب کرده اید می توانید آنها را در گوشه اتاق قرار دهید . در دکوراسیون مدرن با استفاده از رنگ های روشن می توانید فضا رو روشن تر و دلباز تر نشان دهید .

مبلمان دکوراسیون داخلی منزل

در نظر گرفتن آسایش افراد خانواده

در چیدمان و طراحی وسایل در نظر گرفتن آسایش افراد از اهمیت زیادی برخوردار است که باید به آن توجه شود . محل زندگی افراد باید آسایش آنها را فراهم کند و تنها زیبایی و شیک بودن آن را در نظر نگیریم .

نقش نور در طراحی و دیزاین دکوراسیون داخلی

واضح هست که هر چه از زیبایی محیط اطرافمان می‌بینیم و درک می‌کنیم به علت وجود نور است و بدون نور هیچ چیزی در چشم بیننده هویتی ندارد به همین علت نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی دارد . نورپردازی باید به شکل اصولی و مناسب انجام شود زیرا در فضای داخلی ساختمان ها فقط وجود نور کافی نیست بلکه شیوه نور پردازی و محل قرارگیری المان هایی که نور را تامین می کند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فضا دارند . همچنین با نورپردازی مناسب می‌توان فضا را بزرگتر یا کوچکتر نشان داد . جایگاه نور از نظر لویی کان به این صورت بیان شده است: “از نظر هنر معماری هیچ فضایی فضای واقعی نیست مگر آنکه از نور طبیعی برخوردار باشد” .

دکوراسیون داخلی منزل نور

یکی از بهترین ویژگی هایی که خانه می تواند داشته باشد داشتن نور طبیعی است اما گاهی اوقات همه ی بخش های خانه نمی توانند از نور طبیعی بهره ببرند و یا بعضی بخش ها کمتر از بخش های دیگر نور می گیرند به همین علت استفاده از نور مصنوعی مناسب هم اهمیت زیادی دارد . به طور کلی نورپردازی شامل سه روش روشنایی عمومی ، نورپردازی محدود و نورپردازی متمرکز می شود که روشنایی عمومی همان نورپردازی از سقف است که مقدار کم نور را در فضای زیادی منتشر می کند . نورپردازی متمرکز روی یک قسمت خاص تمرکز می کند و آن قسمت را برجسته تر می کند و نورپردازی محدود هم سبب می شود هنگامی که اتاق تاریک است تنها قسمت مورد نظر روشن شود .
برای دکوراسیون کلاسیک علاوه بر استفاده از نور طبیعی که از طریق پنجره ها فراهم می شود می توانید از نورپردازی های مصنوعی استفاده کنید . برای نواحی کم نور و تاریک محل دقیق قرار گرفتن چراغ ها و آباژور ها را مشخص کنید .

دکوراسیون دیوار ها و سطوح

رنگ دیوار ها و نقش و طرح کف ها و همچنین پرده ها و روکش مبلمان نقش بزرگی در زیبایی دکوراسیون و بزرگ و کوچک نشان دادن فضا دارد . رنگ های تند و طرح و نقش های زیاد بر روی سطوح فضا را کوچکتر نشان می دهند و استفاده از طرح های ساده و شیک با رنگ های روشن فضا را بزرگتر جلوه می دهد .

دکوراسیون داخلی منزل دیوار

تعیین نقطه کانونی دکوراسیون

قبل از چیدمان وسایل یک نقطه کانونی برای فضایی که در اختیار دارید در نظر بگیرید و مبلمان و وسایل را با توجه به آن نقطه بچینید . نقطه کانونی یک نقطه محوری است که توجه ها به آن جلب می شود و در شروع چیدمان به شما کمک خواهد کرد . این نقطه می تونید یک پنجره ، تلویزیون ، شومینه و یا هرچیز خاص دیگری باشد . در اغلب منازل تلویزیون را نقطه کانونی در در نظر می گیرند و بعد مبلمان را اطراف آن می چینند .

مشاهده و خرید با دسته بندی