دکوراسیون, دکوراسیون اتاق پذیرایی, دکوراسیون داخلی منزل

7 نکته در چیدمان مبلمان منزل به سبک ایرانی

7 نکته در چیدمان مبلمان منزل به سبک ایرانی

چیدمان اصولی مبلمان یکی از مهم ترین نکات در دکوراسیون داخلی منزل به سبک ایرانی است. حتما نباید مبلمان گران قیمت و برند خریداری کنید، همین که بدانید مبلمان را باید در کجا و چگونه بچینید یک دکوراسیون زیبا و شیک خواهید داشت و فضای دلنشینی برای دورهمی با خانواده و دوستان فراهم می شود. رعایت نکات زیر به شما کمک می کنید مبلمان را به گونه ای بچینید که از فضای منزل به نحو بهینه ای استفاده شود و فضای دنج و بسیار زیبایی داشته باشید. با استفاده از اصول چیدمان مبل می‌توانید مبلمان خود را به بهترین شکل ممکن بچینید. توجه به این نکات به شما کمک خواهد کرد تا شکل و فرم چیدمان را متناسب با فرم و ابعاد منزل انتخاب کرده و در نهایت نیز از نتیجه کار راضی باشید.

1 – انتخاب مبل متناسب با فضای منزل

مبلمان دارای سبک های مختلف و اندازه های متفاوتی می باشند، مبل سلطنتی، مبل کلاسیک، مبل راحتی و مبل شزلون از انواع مختلفی می باشند که هر کدام برای دکوراسیون خاصی مناسبند. از انتخاب مبلمان حجیم برای خانه های کوچک خودداری کنید، مبل های سلطنتی که دارای تاج های بلند و جاگیر هستند برای خانه های بزرگ و ویلایی مناسبند. مبلمان مدرن و کمجا برای خانه های آپارتمانی و کوچک مناسبند و فضا دلبازتر به نظر می رسد.

انتخاب مبل متناسب با فضای منزل

2 – انتخاب نقطه کانونی مناسب برای چیدمان مبلمان

انتخاب نقطه کانونی که مرکز توجه فضا باشد مانند شومینه و میز تلویزیون یکی از نکات مهمی است که در چیدمان دکوراسیون به سبک ایرانی باید مورد توجه قرار بگیرد. انتخاب محل مناسب با توجه به مدل مبلمان مانند مبل کلاسیک و راحتی از مواردی هستند که در چیدمان مبل باید مد نظر قرار دهیم.

ابتدا باید کانون توجه فضای پذیرایی منزل را شناسایی کنید، این نقطه مکانی است که افراد تمایل بیشتری به جمع شدن در آن را دارند و بیشتر نگاه ها به این نقطه است. بعد از یافتن این نقطه می توانید مبلمان را در جلوی آن و با سلیقه خود بچینید.

3 – کوسن به تعداد مناسب انتخاب کنید

کوسن ها هم برای تزیین مبلمان استفاده می شوند و هم کاربردی می باشند. تعداد کوسن ها بسیار مهم است و نباید بیش از اندازه استفاده شوند که فضا شلوغ و بی نظم شود. نکته دیگر انتخاب رنگ کوسن هاست که باید متناسب با رنگ مبل باشد.

4 – فرش ها را در راستای درست پهن کنید

یکی از وسایلی که در دکوراسیون های ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد فرش است که ایرانیان علاقه زیادی به آن دارند. فرش باید در راستای درست خود پهن شود و از کج پهن کردن آنها خودداری کنید. اندازه فرش باید طوری انتخاب شود که پایه های جلویی مبل روی آن قرار بگیرد تا نظم فضا بیشتر شود.

5 – کاربردی بودن چیدمان مبل‌ها

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در چیدمان مبلمان رعایت شود کاربردی بودن آن است. قبل از اقدام به چیدن مبلمان نوع کاربری اتاق را مشخص کنید، اینکه مبلمان را برای استفاده روزمره و تماشای تلویزیون می چینید و یا اینکه می خواهید برای پذیرایی از مهمانان از آنها استفاده کنید بسیار مهم است. برای فضاهای دوستانه و خانوادگی می توانید مبل ها را جمع تر و نزدیکتر به هم بچینید و یک فضای صمیمی ایجاد کنید. برای پذیرایی از مهمانان باید با دقت بیشتری مبل ها را بچینید و فاصله کافی بین آنها را رعایت کنید. مبل ها باید طوری قرار داده شوند که به راحتی تلویزیون در دید همه باشد و لازم نباشد برای تماشای تلویزیون سرتان را برگردانید.

کاربردی بودن چیدمان مبل‌ها

6 – ایجاد یک محیط دوستانه

برای ایجاد یک فضای دوستانه باید مبل‌ها را روبروی هم قرار دهید تا موقع گفت و گو بتوانید چهره طرف مقابل را ببینید و فضای صمیمی ایجاد شود، همچنین سعی کنید فاصله مبل‌ها از هم زیاد نباشد و خلا بین آنها کمتر شود. اگر فاصله زیاد باشد فضا خشک و بی روح می شود و افراد در صحبت کردن و شنیدن صدای یکدیگر با مشکل روبرو می شوند.

7 – مبلمان را به دیوار نچسبانید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در چیدمان دکوراسیون به سبک ایرانی انجام می شود چسباندن مبل ها به دیوار است، این کار نه تنها به دیوار ها آسیب می زند بلکه باعث می شود که فضا بی روح و سرد شود. حتی در خانه های کوچک نیز نباید این اشتباه را انجام دهید، با چسباندن مبل ها به دیوار فضای کوچک شما کوچکتر و بی نظم تر دیده خواهد شود. فاصله مناسب بین مبل و دیوار باید در هر فضا و دکوراسیونی حتما رعایت شود.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *