دکوراسیون, دکوراسیون اتاق پذیرایی, دکوراسیون داخلی منزل

والان و پرده اتاق پذیرایی

پرده و والان پذیرایی

پرده ها نقش مهمی در دکوراسیون اتاق پذیرایی دارند و به پنجره ها رنگ و زیبایی می بخشند . پرده پذیرایی بیشتر از پرده های اتاق خواب و آشپزخانه در معرض دید است و انتخاب آن مهم تر است . هر خانه ای دارای حداقل یک پنجره است که برای تزیین آن از پرده استفاده می شود پرده ها باید متناسب با سبک دکوراسیون منزل و هماهنگ با آن انتخاب شود . پرده ها می توانند حال و هوای منزل را تغییر دهند و احساس خوبی ایجاد کنند تا هم افراد خانواده و هم مهمانانتان از آن لذت ببرند .

نوع پرده پذیرایی را متفاوت با اتاق های دیگر انتخاب کنید و سعی کنید بودجه کافی برای خرید آن کنار بگذارید و یک پرده شیک و زیبا تهیه کنید .

پرده پذیرایی
پرده پذیرایی

انتخاب رنگ پرده

رنگ پرده باید هماهنگ با دکوراسیون منزل باشد ولی لزومی ندارد حتما رنگ آن با رنگ دیوار ها و مبل ها یکی باشد . اگر مبلمانتان دارای رنگ و طرح ساده هستند می توانید از پرده های نقش دار و شلوغتر استفاده کنید تا توازن رعایت شود . می توانید از پرده هایی با رنگ خنثی و تک رنگ برای پذیرایی استفاده کنید و در عوض مبلمان را طرح دار انتخاب کنید . اگر ترکیب رنگ دکوراسیون پذیرایی به یک یا دو رنگ محدود می شود پرده را از یک رنگ شاد و متفاوت انتخاب کنید و چند عدد رومیزی و یا وسایل دکوری همرنگ با آن استفاده کنید تا هارمونی رنگ در دکوراسیون پذیرایی رعایت شود .

رنگ پرده پذیرایی
رنگ پرده پذیرایی

انتخاب نوع و ضخامت پرده

پرده ها می توانند در فضای پذیرایی و نشیمن یک حریم خصوصی ایجاد کنند و دید افراد خارجی را محدود کنند . با کنار زدن پرده ها می توانید نمایی زیبا از طبیعت بیرون را به فضای خانه بیاورید و خانه را روشن کنید و با انداختن آنها روی پنجره یک فضای خصوصی برای اهالی خانه ایجاد می شود و درواقع انتخاب ضخامت پارچه نقش مهمی در این مساله دارد و بستگی به خود شما دارد که این موضوع چقدر برایتان مهم است و می خواهید به بیرون دید داشته باشید و یا خیر .

پرده پذیرایی
پرده پذیرایی

انتخاب پرده برای خانه های کوچک

اگر فضای خانه کوچک است از پرده با رنگ روشن استفاده کنید و سعی کنید پرده را از جنس نازک انتخاب کنید تا فضا بزرگ تر به چشم بیاید . هر چقدر اجازه دهید نور از پنجره وارد اتاق شود و فضا روشن شود اتاق بزرگ تر دیده می شود و زیبایی و آرامش آن بیشتر خواهد بود . برای خانه های کوچک هرگز پرده های ضخیم و تیره مثل مخمل انتخاب نکنید .

پرده خانه های کوچک
پرده خانه های کوچک
همچنین بخوانید : جای مناسب بوفه در پذیرایی

والان چیست ؟

والان پرده کوتاهی است که فقط قسمت بالای پنجره و میله پرده را پوشش می دهد . والان پرده هم میل های پرده را می پوشاند و هم زیبایی پرده ها را بیشتر می کند . والان پرده طرح ها و مدل های مختلفی دارد از جمله :

 • والان پرده مدل دستمال گردن Ascot
 • والان تاب دار Swag
 • والان پرده ساده و پاکتی Rod Pocket
 • والان پرده بالونی/ پفکی Balloon
 • والان مدل شال گردن Scarf
 • والان پرده رولی Roll-up
 • کتیبه Cornice
پرده پذیرایی
پرده پذیرایی

چند نکته

 1. اگر سقف خانه کوتاه است از والان استفاده نکنید و به جای آن از یک قاب چوبی ساده استفاده کنید که فقط میل های پرده را بپوشاند . پرده را برای این سقف ها کوتاه انتخاب نکنید ، اگر پرده بلند باشد و تا کف اتاق برسد خطای دید باعث می شود سقف بلند تر دیده شود .
 2. برای اتاق هایی که نور آنها کم است از پرده های نازک و حریر با رنگ روشن انتخاب کنید تا فضا روشن تر و دلباز تر نشان داده شود و فضای خانه آرامش بیشتری داشته باشد .
 3. برای پنجره هایی که چند تکه هستند ویا دو پنجره که با فاصله کمی از هم قرار دارند اگر پرده را سرتاسری انتخاب کنید زیبایی آن خیلی بیشتر است و شکوه و جلوه بیشتری به فضا می دهد .
 4. اگر پنجره های پذیرایی کوچک هستند بهتر این است که پرده تمام ارتفاع دیوار را بپوشاند و همچنین عرض آن را بیشتر از عرض پنجره ها انتخاب کنید ، این کار زیبایی دکوراسیون شما را بیشتر می کند .  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *