دکوراسیون, راهنمای خرید

مبل شزلون

مبل شزلون

مبل شزلون یکی از مدل های مبلمان است که دارای شکل متفاوتی می باشد و در دکوراسیون داخلی منزل علاوه بر کاربردی بودن جنبه زیبایی دارد . مبل شِیز لان (Chaise Longue  ) در اواخر قرن شانزدهم از فرانسه به انگلستان رسید . انگلیسی ها نام مبل را به شیز لونج (Chaise Lounge  ) تغییر دادند . لونج یک واژه انگلیسی است که مانند لان تلفظ می شود و به معنی نیمکت است . این کلمه در فارسی شزلون تلفظ می شود که ممکن است اشتباه باشد ولی به خاطر بر سر زبان افتادن آن ، افراد این تلفظ را به کار می برند . مبل شزلون مدل های مختلفی دارد که انتخاب آن به نوع دکوراسیون بکار رفته برای فضای داخلی منزل بستگی دارد .

مبل شزلون اسپرت

تاریخچه مبل شزلون

اولین مبلی که بصورت ترکیب تخت و صندلی بود از جنس نخل و پوست در مصر ساخته شد و با گذشت زمان مدل های چوبی و روکش شده با عاج یا درخت آبنوس نیز ساخته شدند . قیمت مبل شزلون مصری بخاطر استفاده از مواد گران قیمت بالا بوده و افراد مرفه از آن استفاده می کردند . تاریخچه مبل شزلون به قرن شانزدهم میلادی بر می گردد . این مبل اولین بار در فرانسه طراحی شد که افراد ثروتمند برای استراحت از آن استفاده می کردند . اوایل پیدایش مبل شزلون ، آن را نماد زندگی مجلل و لوکس می دانستند که مواد گران‌ قیمت برای ساخت آن به کار می رفت . امروزه این نوع مبل تلفیق زندگی لوکس و مدرن اطلاق می شود و در اتاق مطالعه ، کتابخانه و دکوراسیون اتاق پذیرایی و همچنین در اتاق خواب و هر جایی که فرد بخواهد کمی آنجا دراز بکشد و استراحت کند ، قرار داده می شود . مبل شزلون می تواند در تزیین و چیدمان اتاق خواب نقش مثبتی ایجاد کند . فروید که پدر علم روانکاوی است از مبل شزلون برای درمان و تحلیل روان بیماران استفاده می‌کرد .

مبل شزلون چستر

انواع مبل شزلون

 • مبل شزلون مدرن : این مدل به صورت یک صندلی راحتی کشیده طراحی می شود که فقط یک ضلع آن پشتی دارد . مبل شزلون مدرن دارای تنوع زیادی است و می توانید با توجه به فاکتور هایی مانند اندازه فضا مدل مناسب آن را انتخاب کنید و با دکوراسیون مدرن منزلتان ست کنید .
 • مبل شزلون کلاسیک : مدل کلاسیک یا سلطنتی دارای تاج و پایه های منبت کاری شده است که همانند مبلمان استیل و سلطنتی دارای تزیینات زیبایی می باشند . روکش مبل شزلون کلاسیک معمولا از مخمل یا چرم است که دارای ظاهر بسیار زیبا و لوکسی می باشد . این مدل برای منازلی که دارای دکوراسیون کلاسیک هستند مناسب است . مبل شزلون ویکتوریا نیز نوعی از شزلون سلطنتی است که تزئینات زیادی در قسمت تاج ، پایه‌ ها ، دسته و روکش دارد و برای دکوراسیون های لوکس و تجملاتی مناسب است .
 • مبل دوشز بریسی یا شکسته ( Duchesse brisée ) : این مدل از چند تکه تشکیل شده است که نام آن نیز به همین دلیل انتخاب شده است . مبل دوشز بریسی از سه قسمت صندلی تک نفره با تکیه گاه ، صندلی تک نفره بدون تکیه گاه و یک عدد چهارپایه تشکیل شده است .

مبل شزلون کلاسیک

 • مبل ریکمییر یا رکامیه ( Récamier ) : مادام رکامیه برای کشیدن پرتره اش روی این مبل نشست و نام آن به این صورت انتخاب شد و بر سر زبان ها افتاد . دسته های این مبل در ابتدا و انتهای آن قرار دارند و دارای قوس زیبایی می باشند که مانند موج دریا است و چون پشتی ندارد می توان به یکی از دسته های آن تکیه داد .
 • مبل مریدین یا روزانه ( Méridienne ) : مدل مریدین از مدل های رایج مبل شزلون است در آن تکیه گاه و دسته مبل در یک طرف قرار دارند و قسمت انتهایی آن کمی قوس دارد . در اوایل قرن ۱۹ زنان اشرافی فرانسوی در خانه‌ها و قصرهای بزرگ برای استراحت روزانه از آن استفاده می کردند .
 • مبل شزلون ترکی : این نوع مبل که بوسیله هنرمندان ترک طراحی و تولید شده است دارای روکش مخملی می باشد که تعداد زیادی دکمه روی آن قرار می گیرد و به مبل شزلون چستر معروف است .

مبل شزلون مدرن

چیدمان مبل شزلون در دکوراسیون منزل

برای چیدمان مبلمان مختلف منزل مانند مبلمان اتاق پذیرایی ، میز تلویزیون ، میز جلومبلی و عسلی و … باید به نکات زیادی توجه کنیم همه ی این وسایل باید با هم و همچنین با دکوراسیون کلی منزل ست و هماهنگ باشند . شزلون نوعی از مبلمان است که هم می توان آن را به صورت مستقل در نقطه ای از فضا قرار داد و در کنار آن یک میز عسلی قرار داد و یا می توان آن را در کنار مبلمان اصلی قرار داد که به جذابیت دکوراسیون داخلی افزوده می شود . مبل ‌های شزلون برای استفاده در فضای بیرون و داخل خانه مناسب هستند . با توجه به محلی که برای قرار دادن مبل شزلون بیرون یا داخل فضای خانه ، در نظر گرفته اید باید مدل مناسب را انتخاب کنید که هم از نظر طراحی و هم از نظر مواد بکار رفته در ساخت آن مناسب فضای مورد نظر باشد . مبل شزلون را می توانید روی یک نشیمن بزرگ و یا در بهار خواب یا تراس قرار دهید .

چیدمان مبل شزلون

کوسن مبل شزلون

اگر از مبل شزلون مدرن استفاده می کنید می توانید شال ها و کوسن های مختلف هماهنگ با مبل و یا متضاد با آن استفاده کنید در این مدل بجای ست کردن کوسن ها با مبل می توانید آنها را با سایر مبلمان منزل و رنگ دیوار پذیرایی و پرده ها ست کنید ولی در مبل شزلون کلاسیک باید کوسن ها به صورت رسمی و هماهنگ با طرح و پارچه مبل شزلون کلاسیک انتخاب شوند .

میز ناهار خوری

اینستاگرام

تلفن : 09199656065

مبل های شزلون جمع شونده

مبل های رایج شزلون جاگیر هستند و برای فضاهای بزرگ مناسبند . اگر فضای کمی دارید و یا می خواهید آن را در تراس خانه قرار دهید می توانید از مدل های جمع شونده استفاده کنید این سبک مبل شزلون اسپرت طوری طراحی شده است که در صورت نیاز می توانید آن را جمع کنید و به شکل یک صندلی کوتاه درآورید .

قیمت مبل شزلون

قیمت مبل شزلون

قیمت مبل شزلون که در گذشته تولید می شد بخاطر استفاده از مواد گران قیمت بالا بود و فقط افراد مرفه و ثروتمند می توانستند آن را خریداری کنند ولی امروزه این نوع مبل مانند مبلمان سلطنتی و مبل راحتی دارای رنج قیمتی مختلفی هستند و قیمت آن وابسته به مواد اولیه بکار رفته در ساخت آن و همچنین مدل و سبک آن است . مبل شزلون ساخته شده از چوب های با کیفیت مانند چوب راش دارای قیمت بالاتری است و از کیفیت خوبی نیز برخوردار است .

محصولات مرتبط

دیدگاهی در مورد “مبل شزلون

 1. رحیمی گفت:

  سلام
  لطفا به شماره تلفن بذارین که از طریق شماره بتونیم در مورد سفارش و خرید مبل شزلون راهنمایی بگیریم

 2. دی ایران گفت:

  09199656065

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *