دکوراسیون, دکوراسیون داخلی منزل

اصول نورپردازی دکوراسیون داخلی

نورپردازی دکوراسیون داخلی

نورپردازی از مهمترین نیازهای دکوراسیون داخلی منزل بشمار می رود ، نورپردازی مناسب می تواند فضای اتاق را چشمگیر و زیبا جلوه دهد و نورپردازی نامناسب همان اتاق را بی روح و زشت جلوه می دهد . اگر نورپردازی دکوراسیون مناسب نباشد ، وسایل و اقلام دکوری هرچقدر هم گران قیمت و زیبا باشند نمایی نخواهند داشت . برای آشنایی با بهترین نورپردازی در دکوراسیون داخلی باید نکات کلی آن را بدانیم . نورپردازی برای اتاق خواب ، اتاق پذیرایی ، آشپزخانه و سایر قسمتهای خانه با یکدیگر تفاوت دارند و نباید برای همه ی این قسمتها از یک روش و ایده استفاده کنیم.norpardazi

نورپردازی اتاق پذیرایی

اتاق پذیرایی بخش اصلی خانه محسوب می شود ، یک نورپردازی دقیق و سنجیده اتاق پذیرایی را روشن می کند و سبک و جلوه ای متمایز به آن می بخشد . روشنایی طبیعی یکی از بهترین انواع نور است . نور خورشید بهتر از هر نور مصنوعی دیگری می‌تواند اتاق را روشن کند . اتاق نشیمنی که با نور خورشید روشن شده باشد مکانی شگفت انگیز جهت استراحت و صرف اوقات شماست . از آنجایی که نور خورشید همیشه در دسترس نیست اگر نور خورشید تنها منبع روشنایی شما باشد با غروب خورشید اتاق پذیرایی زیبا و روشن شما تاریک و دلگیر خواهد شد .

روش اصولی نورپردازی ، ترکیب نور زرد و سفید است تا چشم کمتر آسیب ببیند . در سالن پذیرایی بهتر است کانون تمرکز نور روی میز پذیرایی در نظر گرفته شود تا توجه مهمانها به مرکز اتاق پذیرایی جلب شود ، بهترین منبع نور برای میز پذیرایی لوسترهای زیبا و پر زرق و برق هستند این لوسترها را در بالای میز پذیرایی نصب کنید برای این لوسترها از لامپ های خیلی قوی استفاده نکنید زیرا هم نور آنها آزاردهنده می شود و هم بخاطر شدت نور زیبایی لوسترها به چشم نمی آید. نور در قسمتی که میز تلویزیون قرار گرفته است باید به گونه ای باشد که مقابل تلویزیون قرار نگیردکه هنگام تماشای تلویزیون چشمها اذیت نشود .

قانون اصلی نورپردازی در اتاق پذیرایی قانون چهارگوشه است به این صورت که سه گوشه از چهارگوشه ی اتاق حتما باید روشن باشد و یک نور به یکی از اجزای خاص اتاق مثل تابلوی نقاشی یا یک گلدان خاص بتابد . برای نورپردازی از انواع ترکیب نور زمینی ، نور رومیزی و نورپردازی سقف استفاده کنید و این نورها در جهت های مختلف بتابند بگونه ای که همه ی اتاق روشن باشد . در قسمت های مختلف سالن پذیرایی از نورپردازی غیرمستقیم استفاده کنید برای مثال می توانید درون بوفه لامپ های هالوژن قرار دهید یا نصب دیوارکوب هایی که نور را به سمت سقف می تابانند و همچنین می توانید از آباژورهایی استفاده کنید که دارای پوشش مات هستند .

نورپردازی پذیرایی

نورپردازی اتاق خواب

بهترین منبع نور برای اتاق خواب استفاده از آباژورهای رومیزی و زمینی است از لامپ های با توان بالا که نور شدیدی دارند استفاده نکنید . بهترین رنگ نور برای اتاق خواب رنگی است که به رنگ نور خورشید نزدیکتر باشد لامپ های رشته ای رنگ نورشان به نور خورشید نزدیک است ولی از آنجایی که مصرف برقشان بالاست بهتر است از لامپ های ال ای دی استفاده کنید . رنگ نور لامپ چراغ خوابتان را از رنگ های مایل به آبی انتخاب کنید که آرامش بیشتری ایجاد کند چراغ‌ های گرم و تیره احساس آرامش و صمیمیت ایجاد می‌کنند و عصر و شبی دلپذیر برایتان رقم خواهند زد . ملایم بودن نور ، یکی از مهمترین اصول نورپردازی اتاق خواب است . به جای استفاده از لامپهای توان بالا ، از چند لامپ با توان ملایم استفاده کنید . چراغهای دیواری که نور را مستقیم نمی تابانند و آن را به سقف یا به دیوار برمیگردانند یکی از مناسبترین چراغها برای اتاق خواب هستند . نورهایی که به سقف میروند ، سقف اتاق را بلندتر از حد معمول نشان میدهند ، اگر میخواهید اتاق خوابتان بزرگتر به چشم بیاید از نورهای روشن استفاده کنید .

نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه قلب خانه محسوب می شود و نورپردازی آن از اهمیت بالایی برخوردار است . نورپردازی مناسب آشپزخانه را به محیطی راحت و دلپذیر تبدیل می کند ، وجود روشنایی برای اجاق گاز ، کابینت ها، کشوها، کانتر آشپزخانه و سینک ظرفشویی ضروری است چون این قسمت های آشپزخانه بیشترین استفاده را دارند . اگر از چراغ های سقفی استفاده می کنید که از وسط آویزان می شوند باعث می شود هنگام کار کردن در آشپزخانه در زیر سایه خود قرار بگیرید و دچار مشکل شوید .

برای نورپردازی داخل کابینت  از چراغ های مخصوص که در داخل و زیر سقف هر کابینت نصب می شوند استفاده کنید ، چراغ ها را در قسمت جلوی کابینت نصب کنید طوری که چند اینچ با درب آن فاصله داشته باشند . برای روشنایی داخل کابینت ریسه های ال ای دی نصب کنید و برای کابینت هایی که درب شیشه ای دارند و داخل آنها دکور چیده می شود  می توانید در قسمت عقبی کابینت چراغ نصب کنید . قرار دادن چراغ های خطی یا طنابی در بالای کابینت ها تاثیر دلنشین و آرام بخشی به سقف آشپزخانه القا می کنند و زیبایی چشمگیری به فضا می دهند .

نورپردازی آشپزخانه

منبع:

www.dayiran.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *