دکوراسیون, دکوراسیون داخلی منزل

عوامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی

عوامل موثر در دکوراسیون داخلی

امروزه کلمه طراحی دکوراسیون داخلی منزل را زیاد می‌شنویم و همچنین تبلیغ های زیادی در مورد آن می‌بینیم . در واقع طراحی داخلی از ترکیب هنر و دانش فنی به وجود می‌آید و این ترکیب شامل ابزار ، رنگ ، فرم و … است که به کمک آنها فضای داخلی ساختمان ها به بهترین نحو بهینه و زیباسازی می‌شوند . این فضا علاوه بر زیبا بودن باید راحت و کاربردی باشد و نیازهای افراد را به خوبی تامین کند .

طراحی داخلی ارتباط نزدیک و مستقیمی با نیازهای افراد دارد به همین دلیل توجه به آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر توجه به کارکرد فضای ساختمان ها و دادن طرح های متناسب با آنها باید به احساس و تأثیری که فضا به مخاطب می گذارد هم توجه کند . همه ی انسان ها از اعماق وجود خود خواستار راحتی و آرامش هستند و این امر باید به خصوص در خانه ها محقق شود . فضای داخلی خانه ها منبعی بسیار مهم برای تامین نشاط و آرامش است و می توان خستگی روزانه را در آن فراموش کرد به این شرط که به طراحی آن توجه کرد .

علاوه بر اهمیت طراحی داخلی در منازل ، طراحی مناسب دکوراسیون داخلی محل کار نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و تاثیر آن در افزایش بهره وری و جذب مخاطبان انکار ناپذیر است . از مهم ترین عامل هایی که در طراحی داخلی موثر هستند می توان به نقشه داخلی ، رنگ ، نور محیط ، طراحی کاربردی فضاها و تفکیک کردن آنها ، پوشش دیوارها ، سقف و کف و مبلمان ، پرده و سایر وسایل مورد نیاز اشاره کرد .

عوامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی

نقشه داخلی :

چگونگی تقسیم کردن پلان ها مهم ترین نقش را در طراحی داخلی ایفا می‌کند . اگر طراحی پلان به گونه ای انجام شود که فضای بسیار منعطف و تنوع پذیر برای چیدمان مبلمان و سایر وسایل در اختیار قرار دهد فرد آزادی بیشتری برای چیدمان فضای مورد نظر خود دارد از این رو احساس رضایت و آرامش بیشتری خواهد داشت .

نور محیط :

واضح هست که هر چه از زیبایی محیط اطرافمان می‌بینیم و درک می‌کنیم به علت وجود نور است و بدون نور هیچ چیزی در چشم بیننده هویتی ندارد به همین علت نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی دارد . نورپردازی باید به شکل اصولی و مناسب انجام شود زیرا در فضای داخلی ساختمان ها فقط وجود نور کافی نیست بلکه شیوه نور پردازی و محل قرارگیری المان هایی که نور را تامین می کند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فضا دارند . همچنین با نورپردازی مناسب می‌توان فضا را بزرگتر یا کوچکتر نشان داد . جایگاه نور از نظر لویی کان به این صورت بیان شده است: “از نظر هنر معماری هیچ فضایی فضای واقعی نیست مگر آنکه از نور طبیعی برخوردار باشد” .

یکی از بهترین ویژگی هایی که خانه می تواند داشته باشد داشتن نور طبیعی است اما گاهی اوقات همه ی بخش های خانه نمی توانند از نور طبیعی بهره ببرند و یا بعضی بخش ها کمتر از بخش های دیگر نور می گیرند به همین علت استفاده از نور مصنوعی مناسب هم اهمیت زیادی دارد . به طور کلی نورپردازی شامل سه روش روشنایی عمومی ، نورپردازی محدود و نورپردازی متمرکز می شود که روشنایی عمومی همان نورپردازی از سقف است که مقدار کم نور را در فضای زیادی منتشر می کند . نورپردازی متمرکز روی یک قسمت خاص تمرکز می کند و آن قسمت را برجسته تر می کند و نورپردازی محدود هم سبب می شود هنگامی که اتاق تاریک است تنها قسمت مورد نظر روشن شود .

نور محیط

رنگ :

رنگ مهم ترین عنصر در زندگی به حساب می‌آید و آنها از نظر روانشناسی کارکردهای مختلفی دارند . رنگ‌های مختلف بر فضا ، زیبایی آن و همچنین روح و روان انسان تأثیر بسیار زیادی می گذارند برای مثال با استفاده از رنگ ها می‌توان فضای آرامش بخش خلق کرد و با رنگ های دیگر فضایی به وجود آورد که احساس ناامنی و استرس را به افراد وارد کند .

به طور کلی آشنا بودن با تأثیر های مختلف رنگ ها و استفاده درست و به جای آنها در طراحی  دکوراسیون اهمیت زیادی دارد . رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند که رنگ‌های گرم مانند زرد ، قرمز و نارنجی باعث افزایش آدرنالین و درجه حرارت و احساس کردن گرما می‌شوند و رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز ضربان و دمای بدن را کم کرده و باعث احساس سرما می شوند .

طراحی کاربردی فضا و تفکیک آن :

تفکیک کردن فضای داخلی ساختمان با استفاده از المان های مختلفی مانند دیوار ، قفسه ، کانتر و … انجام می شود و هویت را به فضای داخلی می دهند . متناسب با کاربرد فضا و شکل آن از ابزار و متریال های متفاوتی برای تفکیک فضا یا پارتیشن بندی استفاده می کنند که هر کدام زیبایی و کاربرد خاص خود را دارند .

طراحی کاربردی فضا و تفکیک آن

پوشش دیوار ها کف و سقف :

نوع پوشش انتخابی برای دیوارها ، کف و سقف برای بخش های مختلف خانه متفاوت و مطابق با سلیقه و متناسب با فضای مورد نظر انتخاب می شوند . برای مثال برای آشپزخانه می‌توان از کاشی های ساده و طرح‌دار برای دیوار ، رنگ روغنی برای سقف و سرامیک برای کف استفاده کرد و برای اتاق خواب کف لمینت یا پارکت گزینه مناسبی هستند .

مبلمان پرده و سایر وسایل تزیینی :

مبلمان و دیگر وسایل مورد نیاز به منزل آخرین و یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طراحی داخلی هستند . انتخاب پرده مناسب با فضا از نظر رنگ و جنس برای نورگیری ساختمان نیز تأثیر بسیار زیادی دارد . انتخاب مبلمان مناسب از میان  مبل متنوع زیبا و دیگر لوازم مانند میز ناهار خوری ، میز تلویزیون و … و پرهیز از شلوغ کردن زیادی خانه و همچنین توجه به هماهنگی وسایل با سبک مورد نظر مواردی هستند که نیاز به توجه زیادی دارند .

مبلمان پرده و سایر وسایل تزیینی

منبع : دی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *