طراحی داخلی خانه های کوچک

امروزه اکثر خانه‌های بزرگ جای خود را به آپارتمان های کوچک داداه اند که این آپارتمان ها دکوراسیون متفاوتی نسبت به خانه های بزرگ دارند و همچنین شرایط اقتصادی و سبک زندگی انسان ها به گونه‌ای است که برخی افراد مجبور هستند در خانه های کوچک زندگی کنند . اما با طراحی داخلی مناسب می‌توان دکوراسیون شیک و زیبایی در این خانه‌ها به وجود آورد .

برای طراحی داخلی خانه های کوچک باید از حداکثر فضای موجود نهایت استفاده را کرد و هیچ فضای پرتی باقی نگذاشت . بسیاری از افراد خانه های کوچکی دارند و دغدغه‌ ی چیدمان و طراحی دکوراسیون همیشه ذهن آنها را مشغول می کند به همین علت قصد داریم در این مقاله شما را با نکاتی در مورد نوع طراحی داخلی خانه های کوچک بیشتر آشنا کنیم .

طراحی داخلی خانه های کوچک

نورپردازی :

یکی از مهم ترین نکاتی که تاثیر زیادی در بزرگ نمایی خانه های کوچک دارد نورپردازی است زیرا فضاهای تاریک از فضایی که دارای نور کافی هستند کوچکتر دیده می شوند . نور طبیعی بهترین نور در طراحی داخلی منازل می باشد اما ممکن است بعضی از قسمت های خانه از نور طبیعی بهره نبرند در نتیجه باید با استفاده از نورهای مختلف مصنوعی این مشکل را حل کرد .

استفاده از آینه هم یکی از روش های قدیمی برای بزرگتر نشان دادن فضا است . آینه با قرار گرفتن مقابل نور باعث می شود فضا بزرگ تر دیده شود . نورپردازی های نقطه ای و دکوراتیو باعث می‌شوند همه بخش های خانه پرنورتر دیده شوند از این رو برای خانه های کوچک گزینه خوبی هستند و جذابیت چشمگیری به فضا می بخشند .

رنگ مناسب :

برای طراحی داخلی خانه های کوچک استفاده از رنگ های شاد و روشن مانند سفید و زرد گزینه بسیار مناسبی هستند و باعث می‌شوند فضا بزرگتر از آنچه که هست جلوه کند . در طراحی داخلی از طرح های ساده استفاده کنید و رنگی که برای مبلمان و وسایل انتخاب کنید که ساده و نزدیک به رنگ‌های خنثی باشد . همچنین استفاده از پارچه هایی با طرح ها و رنگ های شلوغ مناسب نیستند .

رنگ مناسب

مبلمان مناسب :

وقتی در آپارتمان کوچک زندگی می کنید باید فکر مبلمان استیل و کلاسیک را از سر بیرون کنید زیرا این مبل ها دارای ابعاد بزرگتری هستند و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند . بهترین مبل ها برای خانه های کوچک مبل های راحتی ، نیم ست ، ال شکل و تاشو هستند که علاوه بر کارایی مناسب با فضا تنوع و زیبایی بسیار زیادی هم دارند .

نکاتی در طراحی داخلی خانه های کوچک :

۱_ پله های گرد فضای کمتری اشغال می کنند از این رو استفاده از آنها در خانه های کوچک بسیار رایج و پرکاربرد است . استفاده از این نوع راه پله علاوه بر اینکه فضای کمتری در بر می گیرد نسبت به سایر راه پله ها دارای زیبایی و جلوه بیشتری است .

۲_ برای دکوراسیون خانه های کوچک که سقف کوتاهی نیز دارند استفاده از پرده های بلند گزینه خوبی است . پرده‌های بلند که رنگ خنثی دارند با ایجاد انحراف بصری باعث می‌شوند سقف بلند تر دیده شود در نتیجه فضای خانه را بزرگتر جلوه می‌کنند . برای این کار کافی است پرده را از سقف نصب کنید به طوری که تا روی زمین ادامه داشته باشد .

۳_ در طراحی داخلی منازل کوچک انتخاب فرش بزرگ گزینه خوبی نیست . می توانید از کف پوش های مدرن و فرش های کوچک تر برای فضای منزلتان استفاده کنید تا تمام سطح کف را نپوشاند و اگر کف منزل موزاییک استفاده از موکت های ساده و بدون طرح با بافت عمودی و همچنین رنگ خنثی توصیه می شود .

۴_ بی نظمی و شلوغی فضا و استفاده از وسایل بسیار زیاد دشمن فضاهای کوچک هستند و فضا را کوچک تر از آنچه که هست نشان می دهند . برای جلوگیری از این اتفاق باید وسایل اضافی را کنار گذاشت و همیشه فضا را مرتب نگه داشت .

نکاتی در طراحی داخلی خانه های کوچک

۵- از آنجا که در خانه های کوچک باید از همه بخش های خانه استفاده کرد می توان از فضاهای عمومی نیز بهره برد این صورت که شلف و طبقات عمودی روی دیوارها به وجود آورد تا بتوان وسایل مورد نظر را در آنجا قرار داد و همچنین به فضای خانه نظم بیشتری بخشید .

۶- اگر چه اغلب انسان ها به داشتن فضای گرم و صمیمی در خانه تمایل دارند و به همین علت از رنگ های گرم استفاده می‌کنند اما برای کسانی که خانه های کوچک دارند بهتر است رنگ های سرد را انتخاب کنند زیرا رنگ های گرم فضا را کوچک تر از آنچه که هست نشان می‌دهند .

۷_ استفاده از میزهای تلویزیون دیواری نیز علاوه بر زیبایی فراوان فضای بیشتری در اختیار افراد قرار می دهد از این رو وبرای خانه های کوچک مناسب تر هستند .

۸- اتاق خواب یکی دیگر از بخش های مهم منازل است که می توان از تخت خواب های تاشو و یا مبل تختخواب شو برای فضای اتاق های کوچک بهره برد . برای اتاق خواب های کوچک می توان از تخت خواب هایی که ارتفاع بیشتری دارند استفاده کرد در این صورت می توان از فضای زیرین آن به خوبی بهره برد .

۹- معمولا برای خانه های کوچک از پلان باز استفاده می کنند . برای مثال می توان از پلان باز بین آشپزخانه و سالن پذیرایی استفاده کرد که این مدل آشپزخانه جزیره نام دارد .

۱۰- آشپزخانه های کوچک را نیز می توان با طراحی مناسب به فضایی ایده آل تبدیل کرد . کابینت ها مهم ترین جزء آشپزخانه هستند و بیشترین فضا را اشغال می کنند به همین علت انتخاب رنگ و طرح مناسب کابینت اهمیت زیادی دارد . کابینت هایی که ارتفاع بیشتری دارند برای فضای آشپزخانه کوچک مناسب هستند زیرا فضای بیشتری برای قرار دادن وسایل در اختیار می گذراند . استفاده از میز ناهارخوری اپن نیز می تواند جایگزین بهتری برای انواع میز ناهارخوری دیگر باشد .

نکاتی در طراحی داخلی خانه های کوچک

منبع : دی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به نوسان قیمتها لطفا قبل از ثبت سفارش خود استعلام قیمت بگیرید
+