دکوراسیون داخلی منزل طراحی و دیزاین

دکوراسیون (decoration) به معنی چیدمان و مرتب کردن است و منظور از دکوراسیون داخلی منزل (interior design) چیدمان وسایل در قسمت های مختلف خانه است به عبارت دیگر طراحی و دیزاین (designing) وسایل و اشیاء خانه بطوری که هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد و بهترین چیدمان را ایجاد کند . در طراحی داخلی منزل باید همه ی اجزا و وسایل با هم هماهنگ باشند تا فضایی گرم و دلپذیر ایجاد شود .

نمونه طراحی دکوراسیون داخلی منزل

در خانه های کوچک چیدمان وسایل اهمیت بیشتری پیدا می کند و باید تمامی وسایل به گونه ای چیده شوند که بهینه ترین استفاده را از فضا ببرید . برای داشتن بهترین دکوراسیون داخلی باید وسایل منزل از جمله مبلمان ، رنگ دیوار ها ، میز تلویزیون و … را به درستی انتخاب کنید و هر کدام را در جای خود قرار دهید .

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی چیست و چرا بااهمیت است ؟

طراحی داخلی از ترکیب هنر و دانش فنی به وجود می‌آید و این ترکیب شامل ابزار ، رنگ ، فرم و … است که به کمک آنها فضای داخلی ساختمان ها به بهترین نحو بهینه و زیباسازی می‌شوند . این فضا علاوه بر زیبا بودن باید راحت و کاربردی باشد و نیازهای افراد را به خوبی تامین کند .

طراحی داخلی ارتباط نزدیک و مستقیمی با نیازهای افراد دارد به همین دلیل توجه به آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر توجه به کارکرد فضای ساختمان ها و دادن طرح های متناسب با آنها باید به احساس و تأثیری که فضا به مخاطب می گذارد هم توجه کند . همه ی انسان ها از اعماق وجود خود خواستار راحتی و آرامش هستند و این امر باید به خصوص در خانه ها محقق شود . فضای داخلی خانه ها منبعی بسیار مهم برای تامین نشاط و آرامش است و می توان خستگی روزانه را در آن فراموش کرد به این شرط که به طراحی آن توجه کرد .

علاوه بر اهمیت طراحی داخلی در منازل ، طراحی مناسب دکوراسیون داخلی محل کار نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و تاثیر آن در افزایش بهره وری و جذب مخاطبان انکار ناپذیر است . از مهم ترین عامل هایی که در طراحی داخلی موثر هستند می توان به نقشه داخلی ، رنگ ، نور محیط ، طراحی کاربردی فضاها و تفکیک کردن آنها ، پوشش دیوارها ، سقف و کف و مبلمان ، پرده و سایر وسایل مورد نیاز اشاره کرد .

عوامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی داخلی

انتخاب سبک دکوراسیون داخلی

برای شروع کار باید یک سبک کلی برای دکوراسیون داخلی منزلتان انتخاب کنید . سبک های دکوراسیون داخلی به دو دسته کلی مدرن و کلاسیک تقسیم می شوند . اگر به لوازم و وسایل سنتی علاقه مند هستید سبک کلاسیک را انتخاب کنید ولی اگر اهل مد و نوآوری هستید سبک مدرن مناسب شماست .

دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون مدرن ، دکوراسیون جدید و ساده ای است که امروزه یکی از پرطرفدارترین دیزاین های داخلی محسوب می شود . این نوع دکوراسیون برای خانه های کوچک خیلی مناسب است و استفاده از رنگ های روشن و خنثی باعث می شود فضای منزلتان بزرگتر و دلباز تر به چشم بیاید . در دکوراسیون مدرن از تجملات و شلوغی و تزیینات زیاد خبری نیست . این سبک دکوراسیون هم ساده است و هم زیبا و شیک .

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون کلاسیک از زمان های گذشته تا حالا استفاده می شود و طرفداران خاص خود را دارد . در دکوراسیون کلاسیک و یا همان دکوراسیون سلطنتی تجملات و تزیینات نقش مهمی دارند . در این نوع دکوراسیون از از مبلمان سلطنتی و منبت کاری شده استفاده می کنند و بیشتر از رنگ قهوه ای و طیف های مختلف آن استفاده می شود و رنگ های تند جایی در آن ندارند . برای تزیینات از تابلو ها و اکسسوری های لوکس استفاده می کنند .

دکوراسیون داخلی کلاسیک
دکوراسیون داخلی کلاسیک

نقشه داخلی

چگونگی تقسیم کردن پلان ها مهم ترین نقش را در طراحی داخلی ایفا می‌کند . اگر طراحی پلان به گونه ای انجام شود که فضای بسیار منعطف و تنوع پذیر برای چیدمان مبلمان و سایر وسایل در اختیار قرار دهد فرد آزادی بیشتری برای چیدمان فضای مورد نظر خود دارد از این رو احساس رضایت و آرامش بیشتری خواهد داشت .

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ مهم ترین عنصر در زندگی به حساب می‌آید و آنها از نظر روانشناسی کارکردهای مختلفی دارند . رنگ‌های مختلف بر فضا ، زیبایی آن و همچنین روح و روان انسان تأثیر بسیار زیادی می گذارند برای مثال با استفاده از رنگ ها می‌توان فضای آرامش بخش خلق کرد و با رنگ های دیگر فضایی به وجود آورد که احساس ناامنی و استرس را به افراد وارد کند .

به طور کلی آشنا بودن با تأثیر های مختلف رنگ ها و استفاده درست و به جای آنها در طراحی  دکوراسیون اهمیت زیادی دارد . رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند که رنگ‌های گرم مانند زرد ، قرمز و نارنجی باعث افزایش آدرنالین و درجه حرارت و احساس کردن گرما می‌شوند و رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز ضربان و دمای بدن را کم کرده و باعث احساس سرما می شوند .

نور و رنگ در دکوراسیون

برنامه ریزی برای همه ی فضاهای منزل

در گام بعدی باید برای همه ی فضاهای منزلتان برنامه ریزی داشته باشید و کاربری هر فضا و سبک چیدمان آن را مشخص کنید . مثلا باید برای قسمت پذیرایی برنامه ریزی کنید که می خواهید چه وسایلی آنجا چیده شود ، اگر فضا بزرگ است علاوه بر مبل یک دست میز ناهار خوری آنجا چیده شود و یا اینکه بعضی فضاها باید با پارتیشن جداسازی شوند و فضای جدیدی ساخته شود .

مبلمان در دکوراسیون داخلی

مبلمان نقش اصلی را در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند که باید با توجه با سبک دکوراسیون داخلی که انتخاب کرده اید انتخاب شوند . اگر منزلتان سبک سنتی دارد مبلمان سلطنتی و منبت کاری شده انتخاب کنید . برای سبک کلاسیک باید مبلمان بصورت قرینه چیده شوند و روبروی هم قرار گیرند . در سبک مدرن مبلمان دارای گوشه های زاویه دار هستند و به شما کمک می کنند به راحتی آنها را کنار هم بچینید . اگر مبل ال برای دکوراسیون مدرن انتخاب کرده اید می توانید آنها را در گوشه اتاق قرار دهید . در دکوراسیون مدرن با استفاده از رنگ های روشن می توانید فضا رو روشن تر و دلباز تر نشان دهید .

در نظر گرفتن آسایش افراد خانواده

در چیدمان و طراحی وسایل در نظر گرفتن آسایش افراد از اهمیت زیادی برخوردار است که باید به آن توجه شود . محل زندگی افراد باید آسایش آنها را فراهم کند و تنها زیبایی و شیک بودن آن را در نظر نگیریم .

مبلمان پرده و سایر وسایل تزیینی
طراحی و دیزاین خانه

نقش نور در طراحی و دیزاین دکوراسیون داخلی

واضح هست که هر چه از زیبایی محیط اطرافمان می‌بینیم و درک می‌کنیم به علت وجود نور است و بدون نور هیچ چیزی در چشم بیننده هویتی ندارد به همین علت نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی دارد . نورپردازی باید به شکل اصولی و مناسب انجام شود زیرا در فضای داخلی ساختمان ها فقط وجود نور کافی نیست بلکه شیوه نور پردازی و محل قرارگیری المان هایی که نور را تامین می کند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فضا دارند . همچنین با نورپردازی مناسب می‌توان فضا را بزرگتر یا کوچکتر نشان داد . جایگاه نور از نظر لویی کان به این صورت بیان شده است: “از نظر هنر معماری هیچ فضایی فضای واقعی نیست مگر آنکه از نور طبیعی برخوردار باشد” .

یکی از بهترین ویژگی هایی که خانه می تواند داشته باشد داشتن نور طبیعی است اما گاهی اوقات همه ی بخش های خانه نمی توانند از نور طبیعی بهره ببرند و یا بعضی بخش ها کمتر از بخش های دیگر نور می گیرند به همین علت استفاده از نور مصنوعی مناسب هم اهمیت زیادی دارد . به طور کلی نورپردازی شامل سه روش روشنایی عمومی ، نورپردازی محدود و نورپردازی متمرکز می شود که روشنایی عمومی همان نورپردازی از سقف است که مقدار کم نور را در فضای زیادی منتشر می کند . نورپردازی متمرکز روی یک قسمت خاص تمرکز می کند و آن قسمت را برجسته تر می کند و نورپردازی محدود هم سبب می شود هنگامی که اتاق تاریک است تنها قسمت مورد نظر روشن شود .

برای دکوراسیون کلاسیک علاوه بر استفاده از نور طبیعی که از طریق پنجره ها فراهم می شود می توانید از نورپردازی های مصنوعی استفاده کنید . برای نواحی کم نور و تاریک محل دقیق قرار گرفتن چراغ ها و آباژور ها را مشخص کنید .

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون دیوار ها و سطوح

رنگ دیوار ها و نقش و طرح کف ها و همچنین پرده ها و روکش مبلمان نقش بزرگی در زیبایی دکوراسیون و بزرگ و کوچک نشان دادن فضا دارد . رنگ های تند و طرح و نقش های زیاد بر روی سطوح فضا را کوچکتر نشان می دهند و استفاده از طرح های ساده و شیک با رنگ های روشن فضا را بزرگتر جلوه می دهد .

تعیین نقطه کانونی دکوراسیون

قبل از چیدمان وسایل یک نقطه کانونی برای فضایی که در اختیار دارید در نظر بگیرید و مبلمان و وسایل را با توجه به آن نقطه بچینید . نقطه کانونی یک نقطه محوری است که توجه ها به آن جلب می شود و در شروع چیدمان به شما کمک خواهد کرد . این نقطه می تونید یک پنجره ، تلویزیون ، شومینه و یا هرچیز خاص دیگری باشد . در اغلب منازل تلویزیون را نقطه کانونی در در نظر می گیرند و بعد مبلمان را اطراف آن می چینند .

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به نوسان قیمتها لطفا قبل از ثبت سفارش خود استعلام قیمت بگیرید
+